FIBARO je bezdrátové, stylové a dostupné řešení domácí automatizace, ovládání a sledování stavů. Jde o kvalitní evropský produkt, díky němuž se zařízení ve vašem domě promění v systém s vlastní inteligencí bez nutnosti komplikovaných zásahů do stávájící elektroinstalace.

Detailní informace o systému FIBARO najdete zde.

Z-Wave logoFIBARO využívá systém Z-Wave. Z-Wave je otevřený protokol pro bezdrátovou komunikaci používaný v systémech domácí automatizace, který je mezinárodně standardizován. Jeho hlavní výhody spočívají v absolutní mobilitě, možnosti propojení zařízení více výrobců a záruce rozvoje v budoucnosti. Více o Z-Wave.

Protokol Z-Wave byl vyvinut speciálně pro potřeby domácích zařízeních jako jsou termostaty, čidla, osvětlení, klimatizace, vzduchotechnika, ovládání audio či video techniky, které přenáší pouze malé objemy dat. Zařízení Z-Wave mají minimální spotřebu energie při zachování okamžité odezvy. Komunikace probíhá ve vyhrazeném pásmu, proto se na rozdíl od různých wifi či bluetooth řešení nemusíte bát rušení.

Další výhodou je schopnost zapojení tzv. plug & play, přidání nového modulu do systému je tedy stejně snadné, jako například připojit k počítači usb klíčenku. V otevřeném prostoru je dosah až 100 metrů.

FIBARO aplikace pro mobily náhledSystém FIBARO je možné nainstalovat v jakémkoli domě, bytu či kancelářské budově. A to bez nutnosti sekání do zdí, poškozování omítek, tahání nových rozvodů ani výměny vypínačů.

FIBARO má vlastní aplikace pro chytré telefony a tablety a webové rozhraní dostupné z jakéhokoliv počítače bez instalace. Aplikace nabízejí přehled, snadné ovládání a možnost upravovat automatické režimy bez znalosti programování. Vedle toho vám také budou posílat oznámení, pokud se stane něco, o čem byste měli vědět. Uživatelské rozhraní si můžete přizpůsobit například pomocí vlastních ikon. Přidejte místnosti do vybraných sekcí a vyberte či změňte jména místností a zařízení dle libosti.

Příklady použití:

Topení: Chytrý dům reguluje teplotu v každé místnosti zvlášť pro optimální spotřebu. Ví, v kolik hodin se vracíte z práce, v kolik půjdete spát i v kolik vstáváte. Inteligence se postará o efektivní řízení v závislosti na kontextu. Otevřeli jste okno? Topení se automaticky vypne.

Klimatizace, větrání, rekuperace: FIBARO pozná, kdy je třeba vyvětrat a postará se o čerstvý vzduch třeba krátce před tím, než dorazíte domů. Samo si zvolí, zda využije větrání či klimatizaci podle venkovní teploty.

Žaluzie: Nejste doma a svítí vám do oken? FIBARO chytře odstíní či zastíní žaluzie podle počasí, abyste ušetřili za topení, respektive klimatizaci. Blíží se bouřka? Venkovní žaluzie se samy vytáhnou. Zapadá slunce? Lamely se naklánějí, aby vás neoslnilo. Setmělo se? Žaluzie se zatáhnou a nikdo vám do oken neuvidí. Blíží se budíček? FIBARO do pokoje pomalu vpustí světlo, aby se vám lépe vstávalo.

Světla: Máte náladu na romantickou večeři či domácí kino? Jedním stiskem tlačítka změníte atmosféru v místnosti díky světelným scénám. Potřebujete v noci do koupelny? Díky senzoru pohybu nemusíte hledat vypínač, díky inteligenci vás doprovodí tlumené světlo, které zbytečně neoslní. Jdete spát? Jedním tlačítkem vypnete světla v celém domě.

Zabezpečení a dohled: Nebojte se zapomenuté zapnuté plotýnky, tekoucí pračky, požáru ani vloupání. O všem se dozvíte dřív, než vznikne škoda. Kdykoliv se můžete zdarma podívat, co se děje v domě pomocí IP kamer. Že byste měli zavřít okna vám FIBARO připomene, když se blíží bouřka. Díky nezávislosti prvků se nemusíte bát ani pokud vypadne proud. Záplavový senzor, dveřní a okenní kontakty, senzory pohybu, kamery, kouřový senzor – pro váš klid i když nejste doma.

Úspory: Zbytečná spotřeba zařízení ve vaší nepřítomnosti je minulost. Díky Fibaru ani nemusíte kontrolovat, zdali jste zapomněli zapnutou televizi. Všichni opustili dům, to znamená vypnout vše zbytečné – automaticky. Noční proud naopak využijete na maximum, díky inteligentním spínačům. Co je největší žrout energie v domácnosti? Chytré zásuvky a vyhodnocení v grafech vám to prozradí.

Multimédia: Vaše oblíbená hudba nebo film bude hrát v té místnosti, kde právě jste. Co je nového se díky buzení rádiem dozvíte dřív, než vstanete z postele. Jdete z ložnice do koupelny, z koupelny do kuchyně a vaše rádio putuje s vámi. Opouštíte dům a vše se samo vypne.

Vizualizace dat v aplikaci: Kde se topí, kde je otevřené okno, a co vrata od garáže? Zajímá vás, kolik jste spotřebovali elektřiny, plynu či vody? O všem v domě máte přehled díky aplikacím FIBARO. Tím to ale nekončí. Pomocí grafů se můžete podívat i do historie spotřeby, porovnat jednotlivé spotřebiče či zjistit, kdo v kolik chodí domů.

Roman Cervenan Fibaro certificate